سوالات متداول

م.کیوان فر

سوال: مدت دوماه است که گیاهخوار شده ام و با کنار گذاشتن مصرف لبنیات و تخم مرغ و عسل دیگر گزینه ای برای انتخاب ندارم. می خواهم بدانم اگر قصد ادامه چنین رژیمی را داشته باشم چه موادی را می توانم هنگام صبحانه بخورم؟

شما می توانید از محصولات سویا مانند پنیر سویا، شیر سویا و ماست سویا استفاده نمایید.مثلا پنیر سویا را همراه با گردو و سبزی تازه میل نمایید. جو، سرشار از پروتئین و فیبر است. میتوانید آنرا در شیر بادام یا شیر سویا بجوشانید، سپس روی آن تکههای میوه و عسل بریزید.حتی میتوانید با استفاده از جوی خام، انواع آجیل و میوههای خشک، موسلی درست کنید. از دیگر انتخاب های خوب شیک موز با کره بادام زمینی، ترکیب شیره و ارده یا خرما به همراه پنیر سویا با انواع نان ها می باشد. همچنین می توانید از خوراک لوبیا و قارچ و عدس و سیب زمینی نیز استفاده نمایید.

س.جلالی

سوال: آیا آب خوردن زیاد موجب احتباس آن و افزایش وزن می شود؟

اگر فرد سیستم دفع ادراری سالمی داشته باشد و کلیه های وی مشکلی نداشته باشند یا بیماری خاص دیگری که گاهی اوقات منع مصرف آب توصیه می شود، نه تنها آب خوردن موجب احتباس آن در بدن نمی شود بلکه می تواند با ایجاد حس سیری کمک به کاهش وزن نماید.

ت.علوی

سوال: ۶۵ سال سن دارم و مدتی است که از دوره های متناوب اسهال و یبوست رنج می برم. آیا این مشکل من به رژیم غذایی ام مرتبط است و آیا درمان غذایی برای رفع آن وجود دارد؟

این علامتی که شما ذکر کردید بسیار کلی می باشد و باید یک شرح حال کامل از شما گرفته شود اما احتمالا ممکن است شما دچارسندرم روده تحريك پذير شده باشید. به علاوه از آنجایی که سن شما بالای ۵۰ سال می باشد توصیه می شود حتما با یک پزشک متخصص گوارش مشکل خود را مطرح نمایید و انجام كولونوسكوپي برای شما ضروری می باشد. بعد از تشخیص مشکل می توان توصیه های تغذیه ای و درمان های مناسب دارویی را توصیه کرد.

ن.قنبری

سوال: عضلاتم به شدت شل است و با وجود آن که ورزش می کنم ولی تاثیر چشمگیری ندارد. آیا لازم است رژیم غذایی خاصی داشته باشم؟

این سوال شما بسیار کلی می باشد و برای پاسخ صحیح به این سوال دانستن سن و شرایط بدنی شما لازم می باشد. اما به طور کلی یکی از دلایل می تواند عدم رعایت یک الگوی صحیح تغذیه ای و در نتیجه دریافت ناکافی و نا متعادل ریز مغذیها و درشت مغذی ها باشد. ازعلل دیگر این است که ممکن است زمان و شدت ورزش شمابه گونه ای باشدکه بدن شما زمانی برای عضله سازی، افزایش حجم عضلانی و ترمیم پیدا نمی کند. بنابراین توصیه می شود که تمرینات ورزشی و رژیم غذایی خود را زیر نظر مستقیم متخصصین تغذیه و تربیت بدنی دنبال نمایید تا به نتیجه دلخواه برسید.

ک. ملازمانی

سوال: آیا افراد دارای فشار خون بالا باید مصرف قهوه و میزان کافئین دریافتی خود را کاهش دهند؟

کافئین موجود در قهوه همان عاملی است که باعث تاثیر قهوه بر فشارخون می شود.کافئین می تواند باعث افزایش کوتاه مدت در فشار خون شما شود. بنابراین اگر شخصی دچار  فشار خون بدخیم و یا حاد می باشد بهتر است با پزشک خود مشورت نماید. بعلاوه اگر شما نگران هستید که آیا قهوه باعث بالا رفتن فشار خون تان می شود یا خیر می توانید فشار خون خود را در یک بازه ی زمانی ۳۰ تا ۱۲۰ دقیقه بعد از نوشیدن قهوه مقایسه کنید. اگر فشا رخون به میزان ۵ یا ۱۰درجه افزایش یافت، یعنی در فرد نسبت به کافئین حساسیت وجود دارد.

سوال: آیا استفاده از آجیل ها می تواند سبب کاهش چربی های دور شکم شود؟

بر اساس نظر متخصصین تغذیه هیچ ماده غذایی نمی تواند باعث لاغری یا چاقی موضعی شود و این یک باور کاملا غلط می باشد. توجه داشته باشید که زمان و میزان مصرف آجیل مهم می باشد اگر قبل از صرف غذا باشد می تواند سبب کنترل و کاهش اشتها شود اما اگر بعد از وعده های غذایی مصرف شود می تواند سبب چاقی و اضافه وزن شود. در ضمن میزان مصرف آجیل باید با توجه به میزان کالری دریافتی فرد تنظیم شود.

سوال: از نظر شما چه نوع روغنی برای استفاده و پخت و پزهای روزانه بهتر است؟ آیا روغن کنجد توصیه می شود؟

توجه داشته باشید که تمام روغن ها از نظر میزان انرژی زایی و در نتیجه تاثیر بر افزایش وزن با یکدیگر هیچ اختلافی ندارند و آنچه که مهم است ساختار بیوشیمیایی روغن ها و اثر بر بدن می باشد لذا مصرف آنها باید طبق مقدار توصیه شده باشد. بنابراین روغن زیتون و روغن کانولای مرغوب و استاندارد جزو یکی از بهترین روغن های پیشنهادی می باشند و مصرف زیاد روغن کنجد و آفتابگردان به علت مقادیر زیاد امگا۶ توصیه نمی شود.